Szerző: Zoller Mária
Mai bejegyzésem apropója, hogy sokan összekeverik a címben említett két fogalmat, lássuk tehát a részleteket:
Nagycsoport: A nagycsoport életkori összetétele az 5-6-7 éves korosztály.
Iskolai felkészítő csoport: Egy olyan folyamat, ahol az iskola előtti évben a gyermek készségei olyan szintre kerülnek, hogy iskolába lépéskor könnyedén meg tanuljon a gyermek írni, olvasni, számolni, logikusan gondolkodni.
Már a fogalmak meghatározásából is látszik, hogy egy nagycsoportos gyermek nem biztos, hogy iskolafelkészítésben is részesül. Akkor szükséges a felkészítés, ha biztosan tudjuk, hogy a gyermek az utolsó évét tölti az óvodában és a következő tanévtől iskolás lesz. Ezért nagyon fontos, hogy az év eleji szülői értekezleten megbeszélje a pedagógus és a szülő, hogy a gyermek következő évben megy-e iskolába vagy sem. Természetesen ennek törvényi előírásai is vannak, mely szerint amelyik évben a gyermek augusztus 31.-ig betölti a 6. életévét tankötelessé válik. Óvodában 6 éves kor után csak akkor maradhat a gyermek, ha az óvónő, szülő és a Nevelési Tanácsadó együttesen megegyeznek ebben.
Az a gyermek, aki nem megy iskolába, de nagycsoportos fejlesztő feladatokat kap, szocializálódik társai között, megtanulja az öltözködés, testápolás, étkezés, önkiszolgálás, közösségi élet szabályait. Részt vesz anyanyelvi nevelésben, mese-vers foglalkozásokon, környezeti nevelésben. Be kell vonni a gyermekeket a növény és állatgondozásba, a kerti növények gondozásába. Nagy hangsúlyt kell fektetni az ének-zenei fejlesztésre, vizuális nevelésre. Nos láthatjuk, hogy egy nagycsoportos gyermeknek mennyi mindent kell elsajátítania ahhoz, hogy mindemellett még az iskolára is felkészítsük.
Amennyiben ezzel a témával kapcsolatban kérdése lenne, kérem írjon nekünk.